Uzturoties saulē, neaizmirsti par ādas aizsardzību!

Uzturoties saulē, neaizmirsti par ādas aizsardzību!

Saulei ir pozitīva ietekme uz cilvēka pašsajūtu, to nodrošina saules siltums un gaisma. Saule veicina arī D vitamīna veidošanos organismā, un tas nepieciešams kaulu veselībai un imunitātes stiprināšanai. Taču zināms arī tas, ka saules ultravioletais (UV) starojums iekļūst ādas dziļākajos slāņos un bojā šūnas, savukārt bojātām šūnām pastāv lielāks audzēja risks. Tāpēc, uzturoties saulē, neaizmirsti par ādas aizsardzību!

Vasarā, kad brīvdienas un atvaļinājumu baudām ārā, mūsu āda ir pakļauta UV starojumam. Lai organismā būtu augsts D vitamīna līmenis pietiek vien 2-3 reizes nedēļā 5-15 minūtes seju un rokas pakļaut saules iedarbībai. Taču skaidrs, ka vasaras mēnešos saulē uzturamies krietni ilgāk, tāpēc ieteicams lietot līdzekļus ādas aizsardzībai.

Saules aptiekā pieejams plašs sauļošanās kosmētikas klāsts, tostarp Vishy, Bioderma, Esthedermas, LRP, Eucerin kosmētika ādas aizsardzībai pret UV starojumu gan bērniem, gan pieaugušajiem. Cilvēkiem ir dažādi ādas tipi, sākot ar tādu, kuram praktiski neveidojas iedegums un āda saulē ātri apdeg, līdz pat tumšai ādas krāsai. Izvēloties ādas aizsardzības līdzekļus pret UV starojumu, jāņem vērā, kāds ir ādas tips, saulē pavadītais laiks un kāda ir saules intensitāte.

Sauļošanās kosmētikas līdzekļiem norādīts SPF – saules aizsardzības faktors, kas ir mērvienība. Jo augstāks SPF, jo lielāka aizsardzība pret UV starojuma kaitīgo ietekmi.

SPF 20, 15 vai mazāk nodrošina vidēju vai mazu aizsardzību, tāpēc šāda kosmētika piemērota ikdienas aktivitātēm. SPF 20 un 15 nereti ir ikdienas sejas kosmētikai.  SPF 30 ir pietiekama aizsardzība, kas piemērota visiem, bet ne cilvēkiem ar gaišu ādas tipu. SPF 50 un 50+ ir ļoti augsta aizsardzība, kas piemērota cilvēkiem ar gaišu ādas tipu, bērniem un grūtniecēm.

Būtiski sekot līdzi krēmu derīgumu termiņam. Parasti sauļošanās kosmētikas derīguma termiņš ir 12 mēnešus pēc to atvēršanas. Kosmētiku, kurai beidzies derīguma termiņš, lietot nedrīkst. Tāpat jāatceras, ka karstā laikā noteikti jālieto galvas apsegs, jādzer daudz ūdens, kā arī ieteicams lietot saulesbrilles.

Iedeguma veidošanās ir dabīgs ādas aizsargprocess. Pārmērīga saules iedarbība var radīt apdegumu. Tas parasti uzreiz nav redzams, un parādās pēc apmēram četrām stundām. Stāvoklis pasliktinās 24-36 stundu laikā, bet apdegums pāriet 3-5 dienu laikā. Apdeguma simptomi ir sarkana, karsta, jutīga un pietūkusi āda, pēc dažām dienām var sākties ādas lobīšanās.

Saules aptiekā pieejami arī līdzekļi, kas palīdzēs ādai atkopties, ja gadījumā saules iedarbība bijusi pārlieku intensīva.

Atkārtota pārmērīga saules iedarbība vairāku gadu garumā var radīt ādas bojājumus, piemēram, priekšlaicīgu novecošanos, grumbas, pigmenta plankumus, labdabīgus kārpveida izaugumus uz ādas.

Rūpējies par savu un savu tuvinieku ādas veselību! Neskaidrību gadījumā jautā padomu Saules aptiekas farmaceitiem, kuri atradīs jūsu ādas tipam un vajadzībām piemērotāko sauļošanās kosmētiku.

Rakstā izmantota Slimību profilakses un kontroles centra sagatavotā informācija: https://www.spkc.gov.lv/lv/necepies-pasarga-sevi-no-adas-veza

Rakstīt komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.