Pasargā sevi no ērcēm

Sākums / Veselības akadēmija / Pasargā sevi no ērcēm
Pasargā sevi no ērcēm

Pasargā sevi no ērcēm

Ērces var pārnēsāt divas galvenās slimības: encefalītu – meningīta izraisītāju un boreliozes infekciju jeb Laima slimību.

Vakcinācija pret ērču encefalītu

Vakcinācija mūs pasargā no saslimšanas ar encefalītu. Jāvakcinējas trīs reizes ar noteiktiem intervāliem. Aizsardzība pret encefalītu izveidojas jau pēc otrās potes, kuru iespējams izdarīt 1-3 mēnešus pēc pirmās potes (ātrākam rezultātam otro poti iespējams veikt jau pēc 2 nedēļām). Lai aizsardzību nostiprinātu, jāveic trešā pote pēc 5-12 mēnešiem (bērniem līdz 16 gadiem – pēc 9-12 mēnešiem) pēc otrās potes. Pēc 3 gadiem jāveic revakcinācija.

Laima slimība

Pret Laima slimību nav vakcīnas, tāpēc jāievēro daži piesardzības pasākumi, lai izvairītos no kontakta ar ērcēm. Izplatītākais simptoms, kas raksturo, ka esat inficēts ar Laima slimību, ir apaļš ādas apsārtums ar paceltām maliņām ~3-4cm diametrā, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1-4 nedēļām un pēc neilga laika pazūd. Ja konstatējat šādu apsārtumu, nekavējoties vērsieties pie ārsta.

Piesardzība, dodoties dabā

Ja plānojat doties pastaigā pa mežu vai vietās, kur ir krūmi un gara zāle, iesakām veikt dažus piesardzības pasākumus, lai pasargātu sevi no kontakta ar ērcēm:

  • velciet gaišas drēbes, lai ērces uz tām būtu viegli pamanāmas;
  • aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, lai ērces zem tām nevarētu palīst;
  • kājās velciet noslēgtus apavus un bikšu galus sabāziet zeķēs;
  • galvā lieciet cepuri vai sieniet lakatu;
  • pirms pastaigas apģērbu un atsegtās ķermeņa vietas apstrādājiet ar speciālu aerosolu ērču atbaidīšanai;
  • pēc pastaigas rūpīgi pārbaudiet apģērbu un savu ķermeni.

Ja ērce tomēr piesūkusies

Ērce jānoņem pēc iespējas ātrāk. Ja iespējams, vērsieties tuvākajā medicīnas iestādē vai pie ģimenes ārsta. Ja tas nav iespējams, ērci jāizņem pašam, un svarīgi to izdarīt pareizi:

  • ērcei uzliek spirtā vai spirta šķīdumā samitrinātu vati un patur dažas minūtes. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot eļļu;
  • ar pinceti satver ērci pēc iespējas tuvāk „snuķītim” un izvelk, ceļot uz augšu (pincetes vietā var izmantot speciālu vakuuma atsūcēju vai diegu, aptinot to ap ērces „snuķīti”;
  • brūci apstrādā ar dezinficējošu šķīdumu;
  • ja ādā ir palicis ērces „snuķītis”, to nedrīkst tur atstāt. Vērsieties pēc palīdzības tuvākajā medicīnas iestādē.

  JAUKU ATPŪTU DABĀ!

Rakstīt komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.